چهارشنبه ,۹ خرداد ۱۴۰۳
قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خانه / اخبار / ابراهیم مختاری: مستندساز باید تماشاچی خودش را بسازد

ابراهیم مختاری: مستندساز باید تماشاچی خودش را بسازد

ابراهیم مختاری نویسنده و مستندساز پیشکسوت سینمای ایران، به همراه جمعی از مستندسازان جوان، فیلم «سفر سهراب» ساخته امید عبدالهی را با مخاطبان این فیلم در پردیس سینمایی چارسو به تماشا نشستند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مستند سینمایی «سفر سهراب»، ابراهیم مختاری مستندساز سینمای ایران، قبل از نمایش مستند سینمایی «سفر سهراب» درباره جایگاه مخاطب در سینمای مستند و ضرورت حمایت از سینمای مستقل صحبت کرد و با اشاره به این مطلب که سینمای مستند حرف‌های زیادی برای گفتن دارد بیان کرد: من به عنوان یک مستندساز معتقدم در سینمای مستند خود ما مستندسازان هستیم که باید تماشاچی خودمان را بسازیم و این مهم جز با کار زیاد و شناخت تماشاچی میسر نیست.

وی ادامه داد: من همیشه متهم به این مطلب هستم که ساختار سینمای ایران را نقد میکنم. اما واقعیت این است که ساختار سینمای ایران ساختاری عقب مانده‌ای است و دولت نقش حمایتی که برای سینمای مستند به دوش دارد را به خوبی ایفا نمیکند. در واقع وقتی صحبت از نقش دولت در سینمای مستند می شود قطعاً انتظار ویژهای وجود ندارد. بلکه الگوهای معمولی برای ایفای نقش دولت در سینمای مستند وجود دارد که در نظام سینمایی کشوری مثل فرانسه یا نظام سرمایه داری آمریکا راه هایی را برای این نقش حمایتی درنظر گرفته اند.

مختاری گفت: تا جایی که می دانم در سینمای آمریکا از برخی از امکانات بخش خصوصی در حوزه فرهنگ استفاده می کنند. به عنوان مثال نهادهای بخش خصوصی می توانند مالیات خود را به سینمای مستند و مستقل برای ساخت فیلم واگذار کنند. و یا اینکه در سینمای فرانسه صندوقهایی برای حمایت های مادی از سینمای مستند و مستقل وجود دارد. اما ما در ایران این حداقل ها را هم نداریم و صاحبان سینمای مستند خود را با کمترین ها نگه داشته اند.

کارگردان مستند «زینت یک روز به خصوص» افزود: فیلمهایی که در سینمای مستند ساخته میشود هم از نظر کیفیت و هم از جهت کمیت آثار قابل دفاعی هستند. اما در میان این حداقلها این انتظار وجود دارد که در شورای مرکزی گروه سینمایی«هنر و تجربه» نمایندهای از سینمای مستند و مستقل وجود داشته باشد و امیدوارم به این کمترین انتظار مستندسازان پاسخ مناسب داده شود.

امید عبدالهی کارگردان مستند سینمایی «سفر سهراب» در اکران ویژه این مستند سینمایی گفت: از همه مخاطبینی که در این روزها انتخاب شان فیلم هایی مانند «سفر سهراب» است و با حضورشان به ما دلگرمی می بخشند تشکر می کنم. واقعیت این است که ما از همان ابتدا که شروع به نگارش فیلمنامه می کنیم و وارد مرحله تولید می شویم می دانیم که برای کمیت فیلم نمی سازیم، بلکه کیفیت مخاطب برایمان مهم تر است و امروز هم خوشحالم که در جمع مخاطبان فرهیخته سینمای مستند بار دیگر به تماشای «سفر سهراب» می نشینیم.

وی در پایان گفت: خبر جدید اینکه اکران مستند سینمایی «سفر سهراب» به تازگی در شهرهای گرگان، بجنورد و تبریز هم آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 7 = 1