سه شنبه ,۸ اسفند ۱۴۰۲
قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خانه / مقاله / جشنواره‌ ی صنفی مستندسازان

جشنواره‌ ی صنفی مستندسازان

یکی از خواسته ها برآورده شد.

خواسته مستندسازان در برگزاری چشنواره ای مستقل برای عرضه آثار سینمای مستند ایران یکشنبه شب(۱۱/۶/۸۶) برآورده شد.

جداشدن زمان برگزاری مراسم جشن سینمای مستند از مراسم جشن سینمای داستانی همواره یکی از خواست های مهم مستندسازان بود. زیرا سینمای مستند برای آنکه بتواند آثار خود را به تمامی عرضه کند به فضای مناسبی برای تنفس تماشاگرانی ویژه نیازدارد که این فضا در جشنواره های داستانی ایجاد نمی‌شودد. توافق مستندسازان با مدیریت خانه سینما سرانجام امسال باعث این اتفاق شد. اما موضوع فقط حدائی مراسم شب ائاء جوایز نیست. جشن سینمای مستند اخیر از چند جهت دیگر نیز- که جهات عمده و بسیار مهمی ایست. خواسته مستندسازان را برآورده کرده است.

نخست آنکه داوری جشن مستقل از داوری آثار داستانی صورت میگیرد(این مورد در جشنواره فجر نیز پیشینه داشت)

دوم: داوران از سوی مستنسازن انتخاب می‌شوند. این نکته مهمی است چون با این نوع انتخاب حرف و حدیث همیشگی نفوذ مدیریت دولتی بر داوران و نهایتا برجوایز در سینمای مستند از میان می رود.

سوم” مستندسازان در نگارش آئین نامه جشنواره شاخه سینمای مستند نقش دارند.

گرچه آئین نامه عمومی جشن(که ترجیح دارد اساسنامه جشنواره خوانده شود) از پیش طراحی شده است اما مستند سازان افزون بر تدوین آئین نامه شاخه شینمای مستند می‌توانند اساسنامه جشن را نیز از منظر خود نقد کنند وامیدوار به اصلاح موارد معیوب باشند. این هم نکته مهمی است که سبب افزایش اعتبار جشنواره و جوایز آن می شود.

۲- نحوه داوری و نتیجه داوری بیرون از نفوذ مدیریت جشن است. توضیح این موضوع مفصل است و در این این مجال نمی‌کنجد اما این نیز نکته ایست که سبب اعتبار جشنواره می‌شود..

اما چیزی که این جشنواره(صنفی) هنوز کم دارد نمایش آثاری است که به بخش مسابقه راه یافته اند – برای عامه تماشاگران و همزمان با داوری است. البته مستندسازان این قول را داده اند که امسال آثار برگزیده (یعنی آثار نامزد شده) را پس از پایان جشن به نمایش بگذارند. این نمایش هنوز چند عنصر را برای رسیدن به وجه نمایش جشنواره ای کم دارد. یکی آنکه تماشاگر از مقایسه داوری خود با داوری گروه داوران باز می ماند چون از پیش از نتایج داوری آگاه است. دوم نمایش آثار محدود به آثار نامزد شده برای جوایز است و کل آثار راه یافته به جشن را در بر نمی‌گیرد.

امیدواریم مستندسازان – در گفتگو با هیئت مدیره خانه سینما- این کمبود را نیز حل کنند.

بی مناسبت نیست اشاره کنیم که تقریبا به فاصله یک ماه جشنواره بین المللی سینمای مستند به ابتکار مدیران دولتی در راه است که باید در فرصتی دیگر به آن پرداخت.

لطفا تصحیح بفرمائید.

در مجوعه مصاحبه از مستندسازان که در شب جشن سینمای مستن نمایش داده شد از من جمله ای با این عنوان پخش شد : امیدوارم نقش منفی دولت و تلویزیون در سینمای مستند به نقش مثبت تبدیل شود. از این جمله نتیجه گرفته می‌شود که دولت و تلویزین جز نقش منفی نداشته اند.

متاسفانه تهیه کننده مصاحبه مقدمه جمله را برداشته و تکه آخر را به تنهائی نگه داشته است . در حالیکه جمله کامل من این است: دولت و تلویزین عامل مهمی در سنمای مستند ایران هستند. در حال حاضر نقش مهم این دو هم مثبت است و هم منفی، امیدوارم نقش منفی دولت و تلویزیون به مثبت تغییر یابد.

ابراهیم مختاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 45 = 53