چهارشنبه ,۲۹ فروردین ۱۴۰۳
قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خانه / مقاله / نامه به سردبیر شرق

نامه به سردبیر شرق

سردبیر محترم روزنامه شرق

سلام

برای چاپ گفتگوی “میراث پهلوانی در جامعه امروز ما” که در روز چهارشنبه ۱۴/۴/ ۹۱ در روزنامه شرق به سردبیری خود به چاپ رسانده اید از شما متشکرم و ارائه دو سه توضیح کوتاه را هم لازم می دانم که اگر مناسب دانستید چاپ کنید.

در متن گفتگو آمده است یکی از مشکلات جدی که موجب شد آئین پهلوانی دوتکه شود دخالت مدیران ورزشی کشور بود. آن ها آئین پهلوانی را که آئینی اجتماعی بود به ورزش تقلیل دادند و ورزش های حاشیه ای این آئین را به عنوان اصل آئین تبلیغ کردند و موجب گم شدن معنای چند صد ساله آن شدند . گفتگو سعی دارد نشان دهد که سنت پهلوانی آئینی شهری است و پشتوانه محتوائی پویائی دارد که توانسته است در طول چند قرن از دوره حماسی بگذرد و به ما برسد. انتظار می رفت شما این گفتگو را در صفحه آئین، و اگر چنین صفحه ای ندارید، دستکم در صفحه فرهنگی یا اجتماعی به چاپ برسانید. البته گمان ندارم ورزش موضوع کم اهیمت تری است. چه بسا خوانندگان صفحه ورزشی بیش از صفحه آئین یا فرهنگ و صفحات دیگر باشند اما بحث بر سر نشانی درست دادن از یک موضوع است که چون آئین پهلوانی دقیقا از همین نشانی غلط دادن آسیب دیده است، چاپ این گفتگو در صفحه ورزش به ضد محتوای گفتگو عمل کردن است که هم تاسف بار و هم البته خنده دار شده است.

نکته دیگر که در گفتگو عنوان شده است، تبدیل زورخانه به محل بازی های نمایشی و تبدیل محل پهلوان ها به محل شیرین کاری و از ریخت انداختن زورخانه و از میان بردن شکل آئین پهلوانی است که باعث اعتراض پیش کسوت هائی شده است و کنایه معروف، “زورخانه جای گوشت کوب هوا کردن” شده است را بر سر زبان بسیاری کرده است.

شما در تزئین متن گفتگو دو عکس چاپ کرده اید که یکی از حاج محمد صادق بلورفروش است که پهلوان سرشناس دوره خود بود، در حالتی که با نفر روبروی خود – استادش، آقا سید محمدعلی مسجد حوضی- ” پیش قبض ” یکدیگر را طبق رسم و برای آغاز کشتی گرفته اند. این عکس چندین مناسبت مثبت دیگر هم برای تزیئن متن درخود دارد.
اما عکس دیگر نمایش سه نفره سبکی از زورمندی است که هیچ ربطی به آئین پهلوانی که حتی به شیرینکاری زورخانه ای – که آن همه معترض داشت- ندارد و چاپ کردن آن در کنار عکس حاج محمدصادق، بی توجهی به موضوع گفتگو و احتمالا موجب لرزان روح آن مرحوم هم شده است.

حتما شما هم به اخلاق پهلوانی که هسته اصلی این گفتگو بود اقبال نشان داده اید، واگرنه گفتگو را چاپ نمی کردید. موضوعی که برای اولین بار طرح می شد و به نظر می رسد در این روزگار بسیار از آن دوریم و بسیار به آن نیازمندیم. با اینحال شما عنوان مربوط به آن را در صفحه یکم با حروف ریز و در سایه تیتر “آزادی ۴۶ زندانی در برمه” و “پرسه گرانی در بازار” چنان از چشم تماشاگر گم کرده اید که گوئی از بودن عنوان آن در صفحه شرم سارید. امیدوارم چنین نباشد.

با احترام ابراهیم مختاری

۱۷/ تیرماه /۹۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + = 22